Azofoska

Kalendarz prac ogrodniczych

Kalendarz prac ogrodniczych

Marki

Florovit Florovit Pro Natura Azofoska Fruktovit Florovit AGRO

Balkonowe, co nieco o roślinach jednorocznych.
 


Jak co roku, wraz z nadejściem wiosny, znowu mamy problem. Co posadzić lub posiać na balkonie? Kiedy się zdecydujemy - kolejne kłopoty. W czym sadzić - w skrzynkach, donicach a może jeszcze czymś innym? W jakiej ziemi - lekkiej, gliniastej, torfowej? Jak, jak, jak...? Ręce opadają. Proszę się nie martwić. Trochę teorii z naszego artykułu i po kłopocie. Jedyne problem, jaki pozostanie do rozwiązania to, jaki kolor mają mieć kwiaty.

Charakterystyka roślin jednorocznych.
Rośliny jednoroczne to w zasadzie takie, które wzrastają i zamierają w ciągu jednego roku (sezonu wegetacyjnego). Jednak w ogrodniczej terminologii roślinami jednorocznymi są również te, które są, co prawda w ogrodzie tylko przez jeden rok, a potem się je usuwa, nawet, jeśli w odpowiednich warunkach mogłyby przetrwać dłużej.


Warunki życia, Wymagania, Praktyka

Jednoroczne ozdobne rośliny balkonowe i tarasowe, tak samo jak wszystkie inne, mają określone wymagania, co do jakości gleby (podłoża), ilości wody, światła, temperatury. Niezwykle ważny jest właściwy termin i sposób siewu (wysadzenia), nawożenie oraz ochrona przed chorobami i szkodnikami. Wszystkie wymienione czynniki mają duże znaczenie i po za tym są ze sobą ściśle powiązane. Jeżeli więc chociaż jeden z nich występuje w stopniu niekorzystnym lub niewystarczającym, roślina to odczuje, a w skrajnym przypadku zginie. Chcąc uniknąć niepowodzeń musimy zadbać o wszystko, czego potrzebuje, tylko wtedy, bowiem możemy liczyć na doby efekt. Przejdźmy, więc do rzeczy.

GLEBA - "jak sobie pościelisz tak się wyśpisz".
Gleba jest jednym z podstawowych czynników w uprawie roślin. Pod względem ich wymagań możemy je podzielić w zasadzie na dwie grupy:
1. Rośliny, które wymagają gleby lekkiej, próchnicznej, przepuszczalnej.
2. Rośliny wymagające gleby cięższej, gliniasto-piaszczystej, mniej przepuszczalnej.

Rośliny z pierwszej grupy pochodzą zwykle z cieplejszych obszarów naszego globu, natomiast należące do drugiej występują przeważnie w strefach o klimacie umiarkowanym. Decydując się na uprawę trzeba zwrócić baczną uwagę na pochodzenie rośliny.


Woda

Czynnikiem bardzo ważnym i jednocześnie ściśle związanym z poprzednim jest woda. Rośliny strefy umiarkowanej, w której występuje duża ilość opadów, czują się źle bez dostatku wody. Przejawia się to usychaniem liści, degeneracją kwiatów, wczesnym przekwitaniem, a jeżeli niedobór wody się przedłuża to rośliny giną. Odwrotnie jest z roślinami ze stref gorących. Gleba w takich warunkach rzadko bywa mocno uwilgotniona. Jeżeli nawet wystąpią duże opady to woda szybko odparuje lub przesączy się głębiej. Rośliny są do tego przystosowane i wręcz wymagają takich warunków. W przeciwnym razie wątleją, przestają kwitnąć i giną.


Światło

Większość balkonowych roślin ozdobnych wymaga dużo światła. Tylko nieliczne gatunki lepiej rosną w miejscach cienistych albo półcieniu. Światło spełnia niezmiernie ważną rolę w życiu młodych roślin i dorosłych. W przypadku niedoborów światła rośliny od razu tracą normalny wygląd. Wyciągają się w kierunku światła, stają się cienkie, łamliwe i bardziej wrażliwe na inne niesprzyjające czynniki np. choroby.


Temperatura

Jednoroczne rośliny ozdobne można pod względem wymagań, co do temperatury podzielić ogólnie na dwie grupy. Jednym zupełnie wystarczają temperatury wiosny i lata panujące w naszym klimacie, są to rośliny pochodzące ze stref umiarkowanych np. stokrotka, fiołek czy niezapominajka. Pozostałe, pochodzące z krajów o ciepłym klimacie, w okresie swojej wegetacji wymagają znacznie więcej ciepła. Roślinom tym należy poświęcić dużo więcej pracy i starań gdyż przez pewien okres czasu muszą być uprawiane w ciepłym pomieszczeniu (szklarni, folii). Należy je też wysiewać wcześniej, aby mogły dorosnąć do odpowiednich rozmiarów przed wysadzeniem do gruntu. Są one też znacznie bardziej wrażliwe na wahania temperatury.


Wiatr

Pomimo że wiatr nie jest tak ważnym czynnikiem jak poprzednie, odgrywa jednak pewną rolę w życiu roślin. Wiele z nich jest podatnych na złamanie i wyleganie. Dlatego dla roślin o łodygach kruchych, wodnistych czy wysokich należy wybierać miejsca zaciszne i osłonięte od wiatru.


Praktyka

W czym, jak i jeszcze kilka odpowiedzi.
Rośliny jednoroczne idealnie nadają się do sadzenia w donicach, skrzyniach czy wiszących koszykach. W pojemnikach ustawionych na balkonie mogą rosnąć niemal wszystkie rośliny jednoroczne. Najpopularniejsze z nich to: żeniszek, lwia paszcza, begonia, uczep, czubatka, złocień, goździk, żmijowiec, fuksja, kocanka, niecierpek, lobelia, niezapominajka, pelargonia, petunia, starzec, aksamitka, nasturcja i bławatek. Wiele z nich nadaje się również do wiszących koszy.

Przygotowanie pojemników polega na ułożeniu warstwy drenażu np. kawałki ceramiczne doniczki, keramzyt, w celu odprowadzania nadmiaru wody. Do uprawy można użyć zwykłej ziemi kompostowej albo specjalnego podłoża do uprawy roślin w pojemnikach. Dodatkowo warto zwrócić uwagę czy podłoże zawiera zeolit, który wchłania nadmiar wilgoci i ograniczy częstość podlewania. W miarę wysychania, woda z zeolitu zostaje zwrócona do podłoża i pobierana przez rośliny. Ważne jest, aby podłoże wzbogacone było w nawóz, który zapewni składniki pokarmowe w pierwszym okresie po posadzeniu.

Siew roślin jednorocznych, zwłaszcza ciepłolubnych, należy wykonać stosunkowo wcześnie, aby rośliny mogły odpowiednio wyrosnąć przed wysadzeniem do skrzynek i wystawieniem na balkon. Najlepiej wykonać go do doniczek lub specjalnych tacek do wysiewu nasion. Na potrzeby średniej wielkości balkonu wystarczyć powinna doniczka o średnicy 9-10cm. Doniczkę wypełniamy kompostem lub specjalnym podłożem do wysiewu nasion i delikatnie ugniatamy. Na powierzchni luźno rozsypujemy nasiona tak, aby rosnące siewki miały dobre warunki rozwoju. Przy zbyt gęstym siewie młode rośliny, z braku miejsca i światła, nadmiernie się wyciągają i szybko zużywają składniki pokarmowe. Nasiona przykrywa się cienką warstwą ziemi lub, co częściej się praktykuje, warstwą gruboziarnistego piasku. Zasada jest taka, że im drobniejsze nasiona tym cieńsza warstwa piasku. Obsiane pojemniki podlewamy konewką z drobnym sitkiem. Jeżeli umieszczamy pojemniki na parapecie lub w szklarni to powinniśmy do czasu kiełkowania nakryć je przezroczystą folią lub szkłem.

Pikowanie i hartowanie to zabiegi, które należy wykonać po wykiełkowaniu nasion. Pikować to sadzenie każdej siewki w osobnym pojemniku, w odpowiednim podłożu. Pojemnik do pikowania dobieramy w zależności od przewidywanego czasu, jaki roślina ma w nim spędzić oraz od wielkości roślin, jakie przesadzamy. W delikatnie ubitej ziemi robimy palcem lub pikulcem dołek. Siewki wyjmujemy ze starego pojemnika razem z podłożem, delikatnie rozdzielamy rośliny chwytając za liście, które lepiej znoszą uszkodzenia niż korzenie czy łodygi. Siewkę umieszczamy w zrobionym dołku, obsypujemy ziemią i delikatnie ugniatamy wokół sadzonki. Podlewamy doniczkę i umieszczamy z dala od bezpośredniego źródła światła i przeciągów. Ważne, aby nie dopuścić do przesuszenia młodych roślin.

Hartowanie rozpoczynamy kilka tygodni przed wysadzeniem na miejsce stałe. Polega ono na wystawianiu roślin na zewnątrz, na kilka godzin, za każdym razem wydłużając ten okres.

Zakup siewek i sadzonek to rozwiązanie znacznie wygodniejsze, zwłaszcza, jeżeli nie mamy dostatecznej wiedzy lub czasu na przygotowanie własnej rozsady. Trzeba jednak zastosować się tutaj do kilku zasad, aby uniknąć niepowodzeń w naszej hodowli. Nie kupujemy sadzonek słabo rozkrzewionych, o długich, cienkich, słabo ulistnionych łodygach. Takie rośliny rosły zbyt gęsto i przy słabym oświetleniu. Nie bierzmy również roślin, których podłoże jest przerośnięte splątaną, zbitą masą korzeni. Rośliny te po przesadzeniu mają problemy z wykształcaniem nowych korzeni, co uniemożliwia pobieranie z gleby składników pokarmowych. Nie należy również kupować roślin porażonych przez choroby lub szkodniki, noszących widoczne ślady stosowania środków ochrony roślin. Patogenny i szkodniki zarażą nasze pozostałe rośliny.

Wykonanie sadzonek we własnym zakresie to również bardzo ciekawy pomysł na pozyskanie roślin. Zabieg taki należy jednak przeprowadzić latem poprzedniego roku. W lipcu lub sierpniu pobieramy sadzonki zielne z rozrośniętych i wyłącznie zdrowych okazów, odcinając wierzchołkowe części pędów. Każda z takich odciętych części powinna zawierać 2-3 węzły, czyli miejsca, z których wyrastają liście. Usuwamy kwiaty, pąki oraz 1-2 dolne liście. Ukorzenianie najlepiej przeprowadzić w wilgotnej mieszaninie torfu z piaskiem w proporcjach 1:1. Rośliny sadzimy w ten sam sposób jak pikowane siewki, przykrywając folią lub szkłem. Należy jednak pamiętać o systematycznym wietrzeniu. Sadzonki ukorzeniają się po około 2-3 tygodniach. Ukorzenione rośliny, w zależności od ich wielkości, sadzimy teraz po jednej lub 2-3 do małych doniczek, uszczykując wierzchołki, co ma pomóc w ich rozkrzewieniu. Doniczki ustawiamy na zewnątrz, w jasnym, osłoniętym jednak od bezpośredniego słońca i wiatru miejscu. Po 2-3 tygodniach zasilamy je nawozem uniwersalnym typu Florovit. Po nadejściu jesiennych przymrozków przenosimy je do jasnego, chłodnego pomieszczenia, ograniczając podlewanie do minimum. Na przełomie lutego i marca skracamy pędy i przenosimy rośliny do cieplejszego pomieszczenie, zaczynamy obficiej podlewać oraz ponownie nawozimy uniwersalnym nawozem. Przed wysadzeniem do skrzynek trzeba je jeszcze zahartować. A z czego można w ten sposób przygotować sadzonki: z fuksji, czubatki, jasnoty, kocanki, niecierpka, pelargonii, surfinii, uczepu, werbeny, złocienia, i jeszcze wielu innych.

Pielęgnacja roślin jednorocznych w pojemnikach wymaga naszej uwagi każdego dnia. Ziemia szybko w nich wysycha, a gęsto posadzone rośliny zużywają duże ilości składników pokarmowych. W czasie wysokich temperatur trzeba je podlewać dwa a nawet trzy razy dziennie. Częstotliwość podlewania można ograniczyć dodając do podłoża wspomniany już wyżej zeolit. Rośliny najlepiej jest podlewać konewką zakończoną dyszą rozpylającą strumień wody na drobne krople. Podłoże musi być dokładnie nawilżone jak przy uprawie w gruncie. Jeżeli zdarzy się, że ziemia w pojemniku przeschnie, trudno jest ją wtedy nawilżyć, gdyż woda przelatuje przez nią. Aby bryła korzeniowa nasiąkła trzeba ją podlewać bardzo powoli. Rośliny w pojemnikach trzeba podlewać także po deszczu, ponieważ woda często spływa po liściach nie nawilżając podłoża.

Składniki pokarmowe z podłoża są zużywane przez rośliny oraz wypłukiwane przez przepływającą wodę. Nawozy sypkie można rozrzucić na powierzchni ziemi wokół rośliny uważając, aby nie sypać ich na liście. Znacznie prostsze jednak jest stosowanie nawozów w płynie. Wystarczy podczas podlewania, dodać odpowiednią ilość nawozu zalecaną przez producenta, do wody. Rośliny w pojemnikach najlepiej zasilać jest raz w tygodniu specjalistycznymi nawozami pod konkretne rośliny lub grupy roślin.

Codzienna pielęgnacja roślin wymaga też od nas dbania o ich wygląd. Bardzo skutecznym zabiegiem w przypadku niektórych roślin jest usuwanie wierzchołków pędu głównego, pobudzającego roślinę do wytwarzania bocznych pędów, dzięki czemu uzyskuje ona krzaczasty pokrój. Ważne jest również usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Pozwala to zachować ładny wygląd roślin oraz porządek w skrzynce a dodatkowo nie dopuszcza do wytworzenia nasion, kierując całą energię rośliny na wytworzenie nowych kwiatów.

Choroby i szkodniki roślin to duży problem domowych ogrodników. Co prawda rośliny jednoroczne są na nie mniej narażone, a nawet jeśli zachorują to stosunkowo łatwo pozbyć się problemu, usuwając chorą roślinę i zastępując nową. Oczywiście w ostateczności. Aby uniknąć szkodników i zakażeń roślin trzeba zapobiegać od samego początku. Nie kupujmy więc roślin z wyraźnymi oznakami uszkodzeń lub chorób. Odrzućmy również te, które nie mają oznak choroby, ale są małe i słabe, ponieważ będą one bardziej podatne na zakażenia. Dobrym sposobem uniknięcia chorób i szkodników jest uprawa mieszana, tzn. zróżnicowana pod względem doboru gatunków roślin. Ostatecznością jest stosowanie środków ochrony roślin. Należy wtedy postępować ściśle według wskazań producenta. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że rośliny jednoroczne, zainfekowane chorobą nawet po takich zabiegach często nie odzyskują dobrego wyglądu i nadal szpecą balkon.

Ostatnie, co pozostaje nam teraz do zrobienia, to dobór roślin na nasz balkon. Wybór jest ogromny. Możemy sadzić na przykład rośliny jednoroczne pnące (groszek siewny, nasturcja, powój), rośliny jednoroczne o ozdobnych liściach (złociszek oskrzydlony, kocanka, niecierpek), rośliny jednoroczne na kwiaty cięte (aster chiński, chaber piżmowy, goździki, aksamitki), rośliny jednoroczne na suche bukiety (chabry, gipsówka wytworna, ostróżeczka). Możemy dobierać rośliny także pod względem barwy. Np. niebieskie i lawendowe, czerwone, różowe, żółte, czy białe. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć.
 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie » OK, zamykam