Azofoska

Kalendarz prac ogrodniczych

Kalendarz prac ogrodniczych

Marki

Florovit Florovit Pro Natura Azofoska Fruktovit Florovit AGRO

Iglaki na działce

Trudno jest dzisiaj wyobrazić sobie ogrody bez roślin iglastych. Od wielu lat stanowią one nieodłączny element krajobrazu naszych działek i ogrodów. Wielość gatunków, różnorodność odmian, kolorów i pokroju sprawia, że rośliny iglaste są podstawą ogrodowych kompozycji.

Kupowanie roślin

Popularność iglaków sprawiła, że można je kupić niemal w każdym sklepie ogrodniczym lub szkółce drzew i krzewów ozdobnych. Pamiętajmy jednak, że nie wszędzie dostaniemy dobrej jakości materiał sadzeniowy. Warto, zatem poświecić trochę czasu na znalezienie sprzedawcy oferującego dobry materiał szkółkarski. Popytajmy, więc znajomych i sąsiadów, odwiedźmy kilku sprzedawców, aby dokonać jak najlepszego wyboru.
Ze względu na fakt, ze iglarki nie lubią wielokrotnego przesadzania, wskazane jest bardzo wnikliwe i dokładne zastanowienie się nad przyszłym miejscem i przeznaczeniem roślin. Pamiętajmy, że poszczególne gatunki różnią się tempem wzrostu, pokrojem i wymaganiami siedliskowymi. Inaczej będziemy dobierać gatunki z przeznaczeniem na żywopłot, inaczej do klombu wokół oczka wodnego, czy altanki. Przed zakupem warto zapytać sprzedawcę o te właśnie cechy roślin iglastych.
Rośliny iglaste sprzedawane są zazwyczaj w dwóch formach: doniczkowane lub kopane z gruntu. Te ostatnie, mimo że są zazwyczaj tańsze, wymagają większej wprawy i staranności w początkowej fazie uprawy. Rośliny iglaste najlepiej sadzić wiosną (marzec-kwiecień) lub u schyłku lata (sierpień-wrzesień). Są to terminy optymalne, które zapewniają roślinie dobre warunki do ukorzeniania się i odpowiedniego przygotowania do zimy.

Przygotowanie stanowiska i sadzenie

Właściwe przygotowania miejsca i sposób sadzenia roślin iglastych ma przeolbrzymi wpływ na późniejszy wzrost i rozwój naszych roślin. Niewłaściwie posadzone rośliny będą mniej odporne na niekorzystne warunki klimatyczne choroby i szkodniki. Przed posadzeniem roślin powinniśmy starannie przygotować miejsce i podłoże. W tym celu najlepiej wykorzystać gotowe podłoże ogrodnicze Ziemovit do iglaków.

Sadzenie:
a)wyjmujemy roślinę z pojemnika i moczymy w wodzie;
b)kopiemy dół minimum 2 razy większy niż bryła korzeniowa;
c) wsadzamy roślinę i uzupełniamy podłożem Ziemovit do iglaków;
d) udeptujemy i formujemy misę;
e) podlewamy obficie wodą;
f) ściółkujemy korą, torfem lub trocinami.

Pielęgnacja iglaków

Mimo że rośliny iglaste nie wymagają takiej pieczołowitej i pracochłonnej opieki jak byliny i rośliny jednoroczne, to aby rosły szybko i ładnie wyglądały nie możemy pozostawić ich samych sobie. Do najważniejszych zabiegów należy systematyczne podlewanie i nawożenie roślin, ściółkowanie, ochrona przed chorobami i szkodnikami, a także cięcie i formowanie korony.

NAWOŻENIE WIOSENNO-LETNIE
(marzec-lipiec), aby zapewnić roślinie optymalne warunki do wzrostu i rozwoju musimy zadbać o to, by miała ona dostęp do niezbędnych składników pokarmowych. Nawożenie azotowe rozpoczynamy wiosną, gdy ruszy wegetacja, a kończymy w lipcu. Stosowanie nawozów azotowych w późniejszym okresie może spowodować, że roślina nie zdąży przygotować się do zimy i będzie bardziej narażona na wymarzanie.
Do nawożenia iglaków możemy wykorzystać zarówno nawozy granulowane, takie jak Azofoska lub Florovit do iglaków, jak i płynne, dolistne oraz doglebowe: Pinivit i Florovit płynny do iglaków. Zaleca się stosowanie obu form nawożenia.

NAWOŻENIE JESIENNE
(wrzesień-październik) ma na celu dostarczenie roślinom składników pokarmowych, głównie potasu i fosforu, które zwiększają zimotrwałość i mrozoodporność roślin. W tym celu należy stosować nawozy bezazotowe lub z niewielką zawartością azotu, takie jak Florovit jesienny do iglaków. Systematyczne stosowanie nawozów jesiennych zapewni naszym roślinom optymalne warunki zimowania i sprawi, że rośliny będą zdrowo i ładnie wyglądały w następnych latach.
Częstym, niepożądanym zjawiskiem w uprawie roślin iglastych jest brązowienie igieł. Może być kilka powodów jego występowania. Po pierwsze, niedobór składników pokarmowych, głównie magnezu. W celu zapobieżenia temu zjawisku należy stosować nawożenie magnezowe, najlepiej nawozem Florovit przeciwko brązowieniu igieł lub Pinivit.
Innymi przyczynami mogą być choroby i szkodniki, a także mocz zwierząt domowych, głównie psów. W tym celu należy dokładnie zdiagnozować chorobę lub szkodnika i zastosować odpowiedni zabieg chemiczny.

Ściółkowanie

Ściółkowanie jest bardzo ważnym elementem w pielęgnacji iglaków. Poza walorami estetycznymi spełnia wiele ważnych funkcji. Do ściółkowania można wykorzystać drobno zmieloną korę sosnową, obsypując roślinę warstwą 5-10 cm pod całą koroną. Oprócz kory można wykorzystać także trociny, liście, igliwie i ściółkę leśną oraz trawę.

Zalety ściółkowania:
- poprawia strukturę gleby;
- zapobiega nadmiernemu parowaniu wody;
- dostarcza składników organicznych;
- w okresie przymrozków chroni korzenie przed przemarzaniem.
 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie » OK, zamykam