Azofoska

Kalendarz prac ogrodniczych

Kalendarz prac ogrodniczych

Marki

Florovit Florovit Pro Natura Azofoska Fruktovit Florovit AGRO

Florovit dolomit mielony

Dolomit mielony jest typowym nawozem przedsiewnym zalecanym do stosowania na glebach ubogich w magnez. Magnez ułatwia roślinom pobieranie fosforu i wpływa na szereg procesów metabolicznych. Jego uzupełnianie jest szczególnie ważne na glebach lekkich. Rozdrobniony Dolomit odkwasza glebę i zwiększa w niej zawartość magnezu, wnosi do gleby mikroelementy oraz poprawia jakość plonów. Z uwagi na duży stopień rozdrobnienia szybko przechodzi do roztworu glebowego i jest łatwo przyswajalny przez rośliny.

 

Sposób stosowania:

Dolomit mielony należy stosować w dawkach 0,8-2,1kg na 10m2, ilość jest uzależniona od odczynu i typu gleby oraz jej zasobności w magnez. Optymalny termin stosowania nawozu to okres po zbiorze plonów. Nawóz może być stosowany jesienią oraz wiosną bezpośrednio przed siewem lub sadzeniem roślin.


Rośliny jednoroczne:
Przed siewem lub sadzeniem roślin, całą zalecaną dawkę rozsiewa się równomiernie na nawożoną powierzchnię i miesza dokładnie z uprawną warstwą gleby np. szpadlem i grabiami lub glebogryzarką.

Rośliny wieloletnie:
Zalecaną dawkę rozsiewa się równomiernie na nawożoną powierzchnię jak najwcześniej wiosną. Korzystnie jest lekko zmieszać nawóz z wierzchnią warstwą gleby.

 
Zalecana dawka nawozu w kg / 10 mkw
Zawartość magnezu w glebie Przygotowanie stanowiska pod rośliny jednoroczne na glebach Rośliny wieloletnie Trawniki
bardzo lekkich lekkich średnich ciężkich
bardzo niska 1 1,3 1,6 2,1 1,6 1,6
niska 0,8 1 1,3 1,8 1 1


Zalecane dawki nawozu mogą nie regulować w pełni odczynu gleby, na których wapnowanie jest konieczne. W wypadku utrzymania się kwaśnego odczynu należy dodatkowo glebę zwapnować w ilościach wynikających z odczynu gleby.

 
Wymagania roślin względem pH gleby
Odczyn pH gleby Grupy roślin
pH 4,0-5,5 bardzo kwaśna borówka wysoko, azalia, wrzosy, wrzośce, żurawina
pH 5,5-6,2 kwaśna agrest, malina, truskawka, pomidor, konwalia, pelargonia
pH 6,2-7,1 obojętna/słabo kwaśna pozostałe grupy roślin

 

 

 

Termin stosowania:

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

 

Dostępne gramatury:

worek 5 kg, worek 10 kg

 

powiększ

powiększ

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie » OK, zamykam