Azofoska

Kalendarz prac ogrodniczych

Kalendarz prac ogrodniczych

Marki

Florovit Florovit Pro Natura Azofoska Fruktovit Florovit AGRO

› Co daje dodatek żelaza (Fe) w nawozie do trawników?

Systematyczne dostarczanie z nawozem żelaza ogranicza występowanie mchu w trawniku. Powoduje obumieranie i zasychanie mchu oraz ułatwia krzewienie się i rozrost darni.

 

› Co to jest nawóz organiczny a jaki to jest mineralny?

Nawozy wg. jednego z kryteriów możemy podzielić na nawozy pochodzenia organicznego, czyli zwierzęcego lub roślinnego, oraz nawozy mineralne (sztuczne) utworzone ze zmielenia minerałów bądź najczęściej na drodze syntezy chemicznej. Nawozy organiczne są wieloskładnikowe, natomiast mineralne to nawozy jednoskładnikowe, które można wg danej receptury mieszać dla uzyskania odpowiedniego składu, co do makro i mikroelementów. Najpopularniejsze nawozy organiczne to: obornik, gnojówka, gnojowica, kompost, nawozy zielone a także szczepy bakteryjne. Cechą charakterystyczną nawozów organicznych odróżniającą je od mineralnych jest stosunkowo powolne ich działanie. Efekt nawozowy widoczny jest nie tylko w roku ich stosowania, ale rozciąga się na drugi, trzeci a nawet czwarty rok uprawy. Warto pamiętać, iż zawierają one masę mikroelementów niezbędnych do rozwoju wszystkich roślin. Nawozy mineralne występują głównie w postaci płynnej lub granulowanej. Ich mono- składnikowa forma pozwala na utworzenie konkretnej dawki poszczególnego składnika pokarmowego uzupełniając jego niedobór w glebie. Należy jednak ściśle przestrzegać dawek, ponieważ skutki przenawożenia odbiją się niekorzystnie na roślinach prowadząc nawet do ich całkowitego zniszczenia, a ponadto stosowanie składników niepożądanych wiąże się z niepotrzebnymi nakładami finansowymi.

 

› Co to jest skład NPK?

Jest to zapisany w najkrótszy sposób, za pomocą symboli chemicznych, skład makroelementowy nawozu wieloskładnikowego, przy czym zawartość poszczególnych składników jest określona za pomocą liczby. Najczęściej jest to zawartość procentowa danego składnika. Przykładowo zapis NPK 10:15:20 oznacza kolejno 10% azotu, 15% fosforu oraz 20% potasu. Są to trzy podstawowe składniki pokarmowe zróżnicowane ilościowo w zależności od zapotrzebowania rośliny. Azot jako składnik aminokwasów, białek i chlorofilu jest odpowiedzialny głównie za wzrost i plonowanie roślin oraz intensywność zabarwienia liści. Fosfor jest niezbędny do zawiązywania kwiatów i owoców oraz stymuluje tworzenie korzeni. Potas reguluje gospodarkę wodną, zwiększa wytrzymałość roślin na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz choroby. Należy jednak pamiętać, iż prócz makro składników NPK, rośliny potrzebują również szereg mikroelementów. Do najpopularniejszych należą: Fe, Zn, Cu, B, Mo, Cl.

 

› Co to jest susza fizjologiczna?

Susza fizjologiczna, mówiąc krótko, jest zjawiskiem, w którym w glebie znajdują się składniki pokarmowe, natomiast roślina nie jest w stanie ich pobrać. Powodem takiego stanu jest nadmierne stężenie roztworu glebowego i co za tym idzie zmniejszenie ciśnienia osmotycznego pomiędzy sokiem komórkowym a roztworem glebowym. Ciśnienie osmotyczne powstaje w wyniku różnic w stężeniu obu roztworów, co umożliwia roślinie swobodne pobieranie składników. Dlatego główną przyczyna suszy fizjologicznej jest nadmierne nawożenie, wysokie stężenie soli wapnia, magnezu, azotanów, siarczanów, a także wysokie pH. W środowisku zbyt kwaśnym (pH 5,0-5,5) rośliny mają problem z przyswajaniem: N, P, K, Ca, Mg, S, Mo. Przy pH rzędu 7,5-8,0 rośliny ciężko przyswajają: Fe, Mn, Zn, Cu.

 

› Co zrobić, aby rośliny ozdobne ładnie kwitły?

Chcąc uzyskać efekt w postaci pięknie kwitnących roślin należy podejść do zagadnienia kompleksowo. Trzeba zadbać o następujące czynniki wpływające na roślinę: temperaturę, oświetlenie, podłoże, wodę, nawożenie, pamiętając o tym, że wszystkie one są ze sobą powiązane. Należy tu podkreślić rolę właściwego nawożenia, które w zasadniczy sposób wpływa na kwitnienie roślin. Stosowanie dobrze skomponowanych nawozów wpływa na ilość tworzonych kwiatów oraz ich jakość.

 

› Czy istnieje karencja na nawozy Florovit?

Nie, nie ma okresu karencji, co oznacza, że można bezpiecznie korzystać z ogrodu bezpośrednio po zastosowaniu nawożenia. W przypadku owoców i warzy, należy je umyć przed spożyciem.

 

› Czy kwiaty domowe należy nawozić w zimie?

W okresie zimowym kwiaty domowe powinno się wprowadzić w tzw. stan spoczynku stwarzając im warunki ograniczonego naświetlenia, obniżonej temperatury, intensywności podlewania, oraz nie stosować nawożenia. Często jednak powyższe zalecenia to tylko teoria, chociażby przez wysoką temperaturę utrzymywaną w naszych mieszkaniach. Skoro już pobudzamy rośliny powinniśmy je umieszczać w miejscach najbardziej naświetlonych oraz również nawozić. Należy jednak pamiętać, aby intensywność nawożenia znacznie obniżyć w tym okresie. Należy stosować mniejsze dawki oraz rzadziej podlewać roztworem, co idzie w parze z mniejszym zapotrzebowaniem roślin na wodę w zimie. Są jednak gatunki roślin jak np. pelargonia, które muszą być wprowadzone w stan spoczynku w okresie zimowym.

 

› Czy można mieszać nawozy ze sobą?

Można mieszać nawozy ze sobą, zwłaszcza nawozy jednoskładnikowe. Natomiast nie zaleca się mieszania ze sobą nawozów wieloskładnikowych. Nie powinno to mieć wpływu na roślinę, ale może powodować ograniczanie dostępności poszczególnych składników pokarmowych.

 

› Czy można mieszać nawozy ze środkami ochrony roślin?

Tak, można. W tym celu należy bardzo dokładnie zapoznać się z zaleceniami producentów środków ochrony roślin i nawozów. Co roku publikowane są zalecenia ochrony roślin i tabele mieszania środków ochrony i nawozów. Niewłaściwe dobranie nawozu i środka ochrony roślin może być bardzo niebezpieczne i bardziej zaszkodzić naszym roślinom niż pomóc.

 

› Czy nawozy powodują zasolenie gleby?

Tylko w minimalnym stopniu. Odpowiada za to chlor (Cl) zawarty w nawozach. Wszystkie nawozy Florovit są bezchlorkowe, a więc ich stosowanie nie powoduje zasolenia gleby!

 

› Czym najlepiej zakwasić glebę?

Optymalny współczynnik pH dla większości roślin waha się w granicach 5,0-7,0. Oznacza to, że większość roślin raczej nie jest kwasolubnych. Istnieją jednak takie, które wymagają gleb typowo kwaśnych jak np. rododendron, borówka, czy też niektóre gatunki iglaków, a w przypadku typowo kwasolubnych odmian borówek wymagają one kwasowości nie przekraczającej pH 3,5. Zanim jednak zdecydujemy się zakwasić glebę należy dokonać pomiaru współczynnika pH chociażby przy pomocy tzw. pehametru dostępnego w większości sklepów ogrodniczych. W celu zakwaszenia najlepiej jest glebę zmieszać z torfem kwaśnym oraz stosować nawozy zakwaszające jak np. florovit do borówek, rododendronów i innych roślin kwasolubnych.

 

› Dlaczego iglaki brązowieją?

Jest kilka przyczyn powodujących brązowienie roślin iglastych: - brak światła: dotyczy to głównie żywopłotów o gęstym nasadzeniu, jest to brązowienie od środka i jest to proces naturalny; - niedobór składników pokarmowych: głównie magnezu (Mg), który jest głównym budulcem chlorofilu, zielonego barwnika w roślinie. zaleca się stosowanie nawozów z dużą zawartością Mg takich jak Florovit przeciw brązowieniu igieł lub Pinivit; - mocz zwierząt domowych: należy ograniczyć dostęp zwierząt do rośliny, np. niski płotek, wyprowadzanie psa z dale o d roślin; - szkodniki: zastosować odpowiedni środek ochrony roślin, jeśli sami nie jesteśmy w stanie zdiagnozować chorobę lub szkodnika warto zabrać ze sobą gałązkę do centrum ogrodniczego i poproszenie sprzedawcy o pomoc w doborze odpowiedniego preparatu.

 

› Dlaczego powinno się stosować nawozy jesienne?

Nawozy jesienne są skomponowane pod kątem wymagań roślin w okresie późnego lata i jesieni. Zawierają specjalnie dobrane dawki składników pokarmowych – zmniejszona ilość azotu, zwiększona potasu, fosforu oraz mikroelementy w odpowiednich proporcjach. Ich stosowanie ma przygotować rośliny do trudnych warunków panujących w okresie zimy – niskich temperatur, zimnych wiatrów oraz zalegającego śniegu. Zgromadzone w zimujących częściach roślin składniki, pobrane z nawozów, pozwalają przetrwać ten trudny okres bez uszczerbku na ich zdrowiu, umożliwiając na wiosnę szybki wzrost.

 

› Dlaczego truskawkę nawozimy na wiosnę oraz na jesień?

Truskawka jest rośliną charakteryzującą się stosunkowo niewielkimi wymaganiami pokarmowym, jeżeli chodzi o ilość, lecz ważne są terminy nawożenia oraz kompleksowy skład nawozu. Najważniejszym okresem dla nawożenia mineralnego jest oczywiście wiosna. Wtedy zaopatrujemy rośliny w potrzebne składniki mineralne, dzięki którym rośliny muszą w krótkim czasie się rozwinąć i wydać owoce. Prócz nawożenia wiosennego truskawki powinno się zasilać również po zbiorach owoców, co wpływa na zróżnicowanie pączków kwiatowych, wzrost pędów, wytwarzanie substancji zapasowych dla następnej wegetacji oraz wzrost liści. Należy przy tym pamiętać, aby zachować odpowiednio mniejsze dawki zwłaszcza azotowe. W przypadku stosowania Florovitu do truskawek zalecamy dawkowanie wiosną: 0,15 kg na 10 m. kw. uprawy, oraz po zbiorze i przycięciu liści: 0,10 kg nawozu na 10 m kw. uprawy.

 

› Jak często podlewamy rośliny balkonowe z nawozem?

Rośliny balkonowe ze względu na specyficzne warunki, w których rosną tzn. drewniane lub plastikowe pojemniki lub wiszące koszyki oraz ograniczoną ilość podłoża, wymagają systematycznej kontroli wilgotności i nawożenia. W okresie intensywnego wzrostu rośliny zużywają duże ilości wody i składników pokarmowych, które należy uzupełniać przynajmniej raz w tygodniu. Stosować należy tutaj nawozy uniwersalne lub specjalistyczne, lepiej dobrane do poszczególnych gatunków czy grup roślin. Najważniejsze jest jednak, aby nawozy zawierały kompletny zestaw makro i mikroelementów.

 

› Jak nawozić iglaki obsypane korą?

Po posadzeniu iglaków oczywiście zaleca się zastosowanie nawozu przed obsypaniem korą. Tym bardziej, że nawóz w formie granulowanej najlepiej jest zmieszać z wierzchnią warstwą gleby, po czym rośliny należy obficie podlać. Problem pojawia się przy kolejnym nawożeniu (zalecamy dwa razy w sezonie), gdy drzewka mamy już okorowane. Jeśli jest taka możliwość należy odsunąć korę od drzewek i wówczas podsypać nawozem, a jeśli byłby to zabieg zbyt uciążliwy proponujemy zastosowanie nawozów płynnych jak np. florovit do iglaków w formie przeznaczonej do podlewania. Iglaki można zasilać również stosując nawozy w formie oprysku jak np. Pinivit czy Florovit płynny uniwersalny.

 

› Jaką wybrać Azofoskę, pylistą czy granulowaną?

Każda z powyższych form posiada swoje zalety i wady, w zależności od rozpatrywanego kryterium. Wykonując nawożenia w warunkach polowych siewnikiem lub ręcznie, łatwiej wysiewa się nawozy granulowane. Stosowanie Azofoski pylistej ma pewne ograniczenia, gdyż nawożenie powinno się odbywać w czasie bezwietrznej pogody. W każdych warunkach glebowych szybciej rozpuszcza się nawóz pylisty, przy czym okres działania nawozu jest krótszy. W związku z tym Azofoskę pylistą można polecić w uprawie roślin o krótkim okresie wegetacji. Formy pyliste często zaleca się w sytuacji niedostatecznej ilości opadów, gdy szybkość przemieszczania się składnika w kierunku korzenia rośliny jest mniejsza. Istota stosowania nawozów granulowanych polega na stopniowym, systematycznym rozpuszczaniu granuli i uwalnianiu makro i mikroskładników w miarę wzrostu rośliny.

 

› Jaki wybrać nawóz doglebowy, płynny czy granulowany?

Zasilanie nawozem płynnym powoduje, iż składniki pokarmowe stają się szybciej dostępne dla roślin, przez to, że są dostarczane korzeniom natychmiastowo. Natomiast te, których roślina nie wykorzysta są wymywane w głębsze pokłady gleby, przez co zasilanie nawozami płynnymi wymaga częstszego stosowania. Główną zaletą „podlewania” roślin jest szybka reakcja oraz duża dostępność składników. Nawozy granulowane wydłużają czas reakcji, natomiast ulegają powolnemu rozkładowi, co powoduje dostępność składników pokarmowych dla roślin przez dłuższy czas. Nawozami granulowanymi nawozimy rośliny zwykle kilka razy w roku.

 

› Jakie rodzaj nawożenia jest lepszy: dolistny czy doglebowy?

Nie można mówić o przewadze jednego sposobu nawożenia nad drugim. Nawożenie doglebowe jest określane jako nawożenie podstawowe, mające wnieść do gleby największą część niezbędnych składników pokarmowych. Natomiast nawożenie dolistne określa się mianem nawożenia uzupełniającego lub interwencyjnego, stosowanego w sytuacjach stwierdzonego braku niektórych składników pokarmowych lub w okresach ich zwiększonego zapotrzebowania np. intensywny wzrost czy zawiązywanie lub dojrzewanie owoców.

 

› Jakie są skutki braku nawożenia, a jakie przenawożenia?

Zaprzestanie nawożenia niesie poważne skutki dla roślin. Powoduje wyczerpywanie składników pokarmowych z podłoża, rośliny przestają rosnąć, żółkną, i ostatecznie giną. Natomiast przenawożenie to zbyt duża ilość składników pokarmowych, które mogą być toksyczne dla roślin. Początkowo objawiać się może nadmierną wybujałością roślin, które są wtedy podatne na choroby i uszkodzenia spowodowane np. przez wiatr. Przy bardzo dużym przenawożeniu prowadzi do zatrucia i śmierci rośliny.

 

› Jakie są sposoby zasilania iglaków?

W zasilaniu iglaków możemy zastosować kilka rodzajów nawozów zróżnicowanych pod względem ich formy oraz częstotliwości stosowania. Można stosować nawozy doglebowe w postaci granulowanej lub płynnej przeznaczone do tego typu nawożenia lub w formie oprysku również nawozem do tego przeznaczonym. Dobór odpowiedniego nawozu zależy od kilku czynników. Jeśli zależy nam na szybszym efekcie należy stosować nawóz w postaci oprysku np. Pinivit, lub Florovit płynny uniwersalny, natomiast wtedy zasilanie należy przeprowadzać, co ok. 14 dni. W przypadku zasilania doglebowego możemy również stosować nawozy w formie płynnej (odpowiedni nawóz doglebowy), przy częstym stosowaniu, lub w formie granulowanej gdzie powolny rozkład składników zapewnia ich dostępność dla roślin przez dłuższy czas. Florovitem do iglaków w formie granulowanej zasilamy rośliny kilka razy w roku. Efekt działania granulatu jest bardziej rozciągnięty w czasie, dlatego zalecamy początkowo zastosować nawóz w formie oprysku a następnie wg upodobań użytkownika podsypać nawozem granulowanym lub w dalszym ciągu opryskiwać.

 

› Kiedy można rozpocząć nawożenie?

Nawożenie można rozpocząć wczesną wiosną, kiedy ruszy wegetacja. Ma to miejsce, gdy temperatura powietrz utrzymuje się przez kilka dni powyżej +5 stopni C. Przed rozpoczęciem nawożenia należy upewnić się, czy aby na pewno gleba rozmarzła oraz sprawdzić, w jakiej kondycji są nasze rośliny po zimie. Zbyt wczesne rozpoczęcie nawożenia może doprowadzić do osłabienie roślin i sprawić, że będą bardziej podatne na wiosenne przymrozki.

 

› Najważniejsze mikroelementy.

Pomimo że mikroelementy są pobierane przez rośliny w małych ilościach to są one niezbędne do wszystkich procesów życiowych a co za tym idzie właściwego rozwoju. Do najważniejszych składników mikroelementowych zaliczyć można z pewnością magnes (Mg). Wchodzi on w skład chlorofilu, więc jest niezbędny w procesie fotosyntezy. Pomimo że jest to mikroskładnik to jednak w nawozach powinien występować w dużych ilościach ze względu na jego znaczenie oraz zawsze niewystarczającą jego ilość w glebach, zwłaszcza lekkich i kwaśnych, których w Polsce mamy przewagę. Objawy jego braku widoczne są już we wczesnej fazie wzrostu roślin – są one żółte i karłowate. Stosunkowo łatwo jednak jest zapobiegać tym objawom stosując odpowiednie nawozy wzbogacone mikroelementami.

 

› Nawożenie młodego trawnika?

Należy bardzo ostrożnie nawozić młode trawniki. Zbyt intensywne nawożenie może spowodować zachwianie proporcji w rozwoju liści i systemu korzeniowego. Nadmiar nawozu może spowodować, ze trawa będzie słabo się krzewiła, darń nie będzie zwarta, przez co łatwo może dojść do zachwaszczenia i porostu mchu w trawie. Dlatego warto obniżyć zalecana dawkę nawozu o połowę. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie nawożenia dolistnego nawozem Florovit uniwersalny, który zapewni dostęp podstawowych składników i mikroelementów oraz zapewni ładne wybarwienie trawy. Należy pamiętać, że nawóz dodany przedsiewnie do podłoża jest dostępny dla rośliny przez około 4 tygodnie i fakt ten należy uwzględnić przy układaniu dawki nawozu.

 

› Nawóz długo działający czy zwykły?

Stosowanie nawozów o spowolnionym działaniu jest bardzo wygodne i praktyczne, gdyż zabiegu nawożenia dokonujemy zazwyczaj raz, na początku sezonu. Niestety wiąże się to z dużym, jednorazowym wydatkiem, a i tak nie rozwiązuje wszystkich problemów. Stosują nawozy tzw. zwykłe, mamy możliwość na bieżąco reagować na potrzeby roślin, zmienne warunki pogodowe. Nigdy nie mamy pewności, w jakim stopniu rośliny już wykorzystały składniki pokarmowe zawarte w nawozie. Jest to oczywiście bardziej pracochłonne, ale redukuje możliwość przenawożenia roślin lub występowania okresowych niedoborów składników pokarmowych, które mogą spowodować zahamowanie lub spowolnienie wzrostu roślin.

 

› Nawóz uniwersalny, czy specjalistyczny?

Wiele osób staje przed wyborem nawozu. Na rynku pojawiło się bardzo dużo tzw. nawozów specjalistycznych. Można kupić nawóz pod prawie każdą roślinę. Ale czy warto? Przed zakupem zastanówmy się, jaki typ nawozu jest nam niezbędny. Nawóz uniwersalny, np. Azofoska, można stosować pod większość roślin ogrodowych i domowych. Kupując nawóz zawsze kierujmy się jego składem, zaleceniami producenta oraz potrzebami naszych roślin, a nie nazwą handlową. Nawozy specjalistyczne należy stosować w celu osiągnięcia konkretnych celów w uprawie naszych roślin, np. ładniejszego wybarwienia kwiatów, dostarczenia mikroelementów czy zakwaszeniu podłoża. Nawozy specjalistyczne powinny stanowić uzupełnienie nawozów uniwersalnych.

 

› Odkwaszanie gleby – jak, kiedy, czym?

Odkwaszanie gleby (wapnowanie) w warunkach naszego klimatu należy przeprowadzać co 3-4 lata na glebach lekkich i co 5-6 lat na glebach cięższych. Konieczność ta wynika z powodu wymywania składników z gleby, zakwaszania przez nawozy oraz coraz większego znaczenia padających kwaśnych deszczy. Zabieg taki najlepiej przeprowadzić jest jesienią, przekopując ziemię. Stosować można zarówno wapno tlenkowe jak i dolomit. Dolomit jest znacznie lepszy do tego zabiegu, ponieważ działa mniej agresywnie od wapna a po za tym oprócz węglanu wapnia zawiera około 20-30 % węglanu magnezu, który jest niezbędny w glebie.

 

› Szkodliwość nawozów dla zwierząt.

Nawóz mineralny zastosowany w odpowiednich dawkach zalecanych przez producenta, oraz w odpowiedni sposób, nie stwarza zagrożenia dla środowiska. Tak naprawdę jedyne zagrożenie dla zwierząt, jakie niesie ze sobą używanie nawozów to możliwość skażenia (zatrucia) zbiorników wodnych. Zachowujemy wówczas szczególną ostrożność, ponieważ woda może spłukać nawóz do wody; przy dużych ilościach powoduje to zakwity wody lub zatrucia organizmów wodnych.

 

› Zagadnienie rozpuszczania nawozów ogrodniczych.

Nawozy przeznaczone do rozpuszczania czy rozcieńczania są przez producenta odpowiednio oznaczone. Dokładny opis stosowania powinien znajdować się na każdym opakowaniu jednostkowym nawozu. Nie dozwolone jest rozpuszczanie i stosowanie nawozów stałych, które nie są do tego przewidziane, przede wszystkim z powodu utraty ich właściwości nawozowych. Pewnie nie wyrządzimy dużej szkody, natomiast efekt nie będzie taki jak po właściwym zastosowaniu nawozu.

 

› Ziemia ogrodnicza, a podłoże i co powinno zawierać dobre podłoże(ziemia)?

Typowa ziemia ogrodnicza to produkt pozyskiwany wprost z ogrodu, najczęściej bardzo żyzny, dobry do uprawy warzyw lub niektórych bylin ogrodowych. Jednak do większości uprawianych roślin znacznie lepiej nadają się podłoża ogrodnicze. Są to produkty przygotowane z torfu, specjalnych rodzajów ziemi oraz innych dodatków. Podłoże jest przeważnie przeznaczone do jakiejś grupy roślin i w zależności od tego jest odpowiednio skomponowane. Torf jest odkwaszony lub nie, podłoże jest lekkie lub ciężkie tzn. ma odpowiednią gęstość i zwartość. Ważną cechą dobrych podłoży jest też zawartość nawozu w postaci dawki startowej, wystarczającej na około 4 tygodnie. Najlepsze podłoża zawierają również substancje chłonące wodę, w postaci zeolitu lub hydrożelu oraz włókna kokosowe poprawiające strukturę podłoża.

 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie » OK, zamykam